Konec dobrý, všechno šumný!

25.11.2005 16:30   |  

O šumných městech s šumným Vávrou

Letos v říjnu zařadila Česká televize do vysílání další díly architektonické street movie neodolatelné dvojice Radovan Lipus – David Vávra. Nová Šumná města vznikla již před třemi lety, ale místo v programu se pro ně našlo až teď.

V kavárně na pražské Pankráci David Vávra vypráví: „My jsme si dali takovou metu, natočit 52 dílů, aby na každý týden v roce vyšel jeden díl. Teď jsme na čísle 42 a konečně budou všechny díly i odvysílány. I když část z nich již neplatí, protože některé domy, na které upozorňujeme, už jsou zrekonstruované, nebo naopak zchátralé tak, že už se nezachrání. Těmi 52 díly jsme to chtěli uzavřít a věnovat se jiným věcem.“

Měst poněkud přebývá

Jestli se někdy natočí zbývající šumná města, ale není vůbec jisté: „Každý půlrok se ptáme, jestli to můžeme zkusit, než úplně zestárneme. Od prvního dílu už nás dělí jedenáct let.“

Mezi šumná města se zatím nedostala především jižní část našeho území, chybí Šumava, Vysočina a Znojmo. Ale také Brno, Česká Lípa nebo Trutnov. A ozývají se další. Po odvysílání několika prvních dílů začali lidé sami nabízet své město. Překvapivě jsou to často mladí lidé, kolem třiceti let. Kdo ví, jestli by dalších deset dílů vůbec stačilo. Snaha napěchovat několik měst do jednoho dílu je patrná i v právě vysílaných částech. Šumné Valašsko, Šumný Jiráskův kraj či Šumné Slovácko.

A všechno to začalo jediným šumným městem: „Původně měl být jen jeden díl, šumná Ostrava, který napsal Radovan Lipus a hledal průvodce. Potkal se se mnou a natočili jsme to. Pak tedy zkuste Olomouc s Opavou, to je zajímavé, zase tři roky oddechu, udělejte dalších dvanáct dílů, a tak dál.“ Ze severní Moravy a Slezska pokračovali šumní autoři severní cestou do Čech, následoval Hradec Králové, Pardubice, Kolín, Nymburk, Jablonec na Nisou, Liberec, Ústí nad Labem.

Jak se to dělá

Scénář většinou píše jeden z dvojice autorů, druhý dělá oponenta. Výjimkou je Šumný Jiráskův kraj, kde jednu půlku napsal Radovan Lipus, druhou David Vávra. („To by mě zajímalo, jestli poznáte, kdo napsal Broumov a kdo Hronov.“) O významnějších stavbách vědí autoři již předem. V každém městě ale mají lokální spojku. Jednou je to kunsthistorik, jindy kronikář, a ti je zavedou na další místa, k méně známým, zapomenutým či zapadlým stavbám. Scénáře jednotlivých dílů jsou si dost podobné, David Vávra říká, že k tomu došli více méně intuitivně: „Ta skladba je trochu krutá, ráno přijíždí do města architekt s dětmi a nechá je napospas komukoli, kdo se namane, ve Špindlu například Hančovi s Vrbatou. Sám pak prolézá domy a večer se s dětmi zase setká, je to takový příběh. Do toho vstupuje několik informativních okének, většinou vila z dvacátých, třicátých let, kostel a kavárna. Spojnicí každého dílu je nějaký zvláštní dopravní prostředek, který duchovně či historicky s místem souvisí. A k tomu hraje regionální kapela.“

Jeden díl se natáčí tři až čtyři dny. Přístup majitelů domů k televiznímu štábu, který jim šmejdí po domě, bývá překvapivě vstřícný, a to i v Sudetech: „V domech, které se dochovaly, bydleli i po válce lidé, kteří si uvědomovali jejich hodnou. Například v jedné z nejkrásnějších vil po německém doktorovi od architekta Lauterbacha v Jablonci nad Nisou bydlí teď český doktor.“

Baterka ve službách osudu

Televizní sérii doprovází několik přidružených projektů. Jedním z nich je knižní podoba Šumných měst, kterou ve dvou dílech vydalo Brněnské nakladatelství Petrov. To ale před pár týdny přestalo existovat, takže zbylé díly už asi knižně nevyjdou. Slibně se naopak rozvíjí vydávání kalendáře Šumná a bezbranná. První kalendář si pro vlastní potřebu objednalo město Liberec, obsahoval především fotografie staveb ze Šumného Liberce. Lipusovi s Vávrou se líbil, a tak další rok vydali vlastní, s názvem Šumná a bezbranná. Vybrali do něj ohrožené stavby a připojili krátký návod, co by se dalo s domem dělat. Soustředili se především na chátrající památky architektury 20. století, které veřejnost většinou opomíjí. Kalendář na rok 2006 vyšel před několika týdny a letos poprvé je i volně v prodeji. Kromě černobílých fotografií Michala Míčka zachycujících dnešní stav ohrožených staveb předkládá i archivní fotografie, nabízející zajímavé srovnání. David Vávra o nich říká: „Jsou to bludné šípy, které letí českým prostorem a jen tak pableskem osvětlují nějaký dům, ale nekladou si za cíl něco řešit, shánět peníze a tak dál… Za socialismu se tomu říkalo reflektor mladých, ten svítil na hříchy socialistické společnosti. My nemáme reflektor, jen baterkou svítíme na domy, které zasluhují větší úctu. Zasvítíme a osud ať si to nějak přebere.“

Poslední dva premiérové díly Šumných měst, které se budou vysílat, svírají symbolicky naše území ze dvou stran: z východu Šumné Slovácko, ze západu Šumné Františkovy Lázně a Cheb. A kdyby náhodou někdy vznikla Šumná Praha, dá se odhadnout, jaký neobvyklý dopravní prostředek by si David Vávra zvolil: z pankrácké kavárny by se podzimním večerem vydal do Braníka pěšky.

Šumná města 2005 30. 10. ŠUMNÁ PLZEŇ
David Vávra projíždí Plzní v americkém vojenském jeepu od bájné zahrady Jiřího Trnky k pivovaru. Představí zapomenuté interiéry Adolfa Loose i stavby plzeňského Gočára – architekta Hanuše Zápala.

6. 11. ŠUMNÁ KROMĚŘÍŽ
Architekt na speciálním thonetovém vozítku z ohýbaného dřeva navštívil modernistický areál psychiatrické léčebny i vilu Michaela Thoneta. S dětmi se setkal na vrcholu Hostýna u křížové cesty slovenského architekta Dušana Jurkoviče.

13. 11. ŠUMNÝ BENEŠOV
Na motocyklu Jawa se sajtkárou projíždí architekt Městečkem u Benešova i Benešovem, navštíví Frágnerovy letní vily v Nespekách a výjimečně se setká se současnými architekty: Markétou Cajthamlovou, Josefem Pleskotem, Ladislavem Lábusem a dalšími.

20. 11. ŠUMNÉ POLABÍ
Na výletním parníčku Mácha se David Vávra vydává po proudu Labe z Mělníka do Litoměřic. Kromě evangelického kostela v Roudnici se zastaví také u vily filmové hvězdy Zity Kabátové a v bývalé kavárně Corso v Litoměřicích.

27. 11. ŠUMNÉ VALAŠSKO
Zatímco dětem vypráví Jan Karafiát o broučcích, architekt v terénním vozidle neodolá místním kopcům. Projíždí i Vsetínem, Jablůnkou, Valašským Meziříčím a Poličnou. Z hvězdárny pak vidíme broučky svítit i na obloze.

4. 12. ŠUMNÝ JIRÁSKŮV KRAJ
Sportovněji pojatá cyklojízda na dřevěném kostitřasu vede z vyhlídkové chaty Hvězda přes Broumov a Hronov do Nového Města nad Metují. Zatímco děti zabavil Alois Jirásek, architekt obdivuje stavby Dušana Jurkoviče nebo Josefa Šustra.

11. 12. ŠUMNÉ SLOVÁCKO
Cestu Podlužím a Slováckem podnikne zvědavý architekt na motorizované „vinné otépce“ a kromě vinohradů navštíví i několik měst: Břeclav, Hodonín, Kyjov i Uherské Hradiště. S Augustem Rodinem se podívá za Jožou Uprkou do Hroznové Lhoty.

18. 12. ŠUMNÉ FRANTIŠKOVY LÁZNĚ A CHEB
Tentokrát si David Vávra dopřál luxusní mercedes, kterým se vydává dobýt kolonády a lázeňské domy Františkových lázní. Poněkud skromněji pak pokračuje do Chebu, kde svou pouť končí v meteorologické věži od architektky Aleny Šrámkové.

Premiérové díly uvádí vždy v neděli od 22.00 ČT 2.

Článek byl publikován v časopise Euro č.: 48/2005
Autor: Karolína Jirkalová

Komentáře

Čtěte také

Evropská bankovní panika smetla i Prahu, burza zažila nejhorší letošní pád

Evropská bankovní panika smetla i Prahu, burza zažila nejhorší letošní pád

Pražská akciová burza zažila v pondělí svůj nejhorší letošní pád. Index PX ztratil takřka 3,6 procenta. Rovnou miliardu eur ztratila v pondělí na své burzovní hodnotě rakouská… více

Euro v iPadu
Komerční prezentace

E15news

Zpravodajství do e-mailové schránky.

Mobilní web