David Klimeš: Užiteční čerti na zdi

Komentář

Zátěžové testy finančního systému připomínají malování čertů na zeď. Ač jsou na tom tuzemské banky, pojišťovny i penzijní fondy dobře, ČNB znovu a znovu modeluje nové pohromy.

 ilustrační foto
20.6.2012 7:59   |  

Původně kalkulovala s nepravděpodobnými scénáři, jako bylo znehodnocení expozic vůči zemím PIIGS na nulu. Později jsme se dočkali reálnějšího odhadu na základě výše dluhů a ratingu. Nyní nám ČNB předkládá zpřesněné modely případných znehodnocených expozic bank vůči svým matkám či rozbor detailních rizik pro domácnosti.

Centrálním bankéřům to ale nestačí. Využívají zátěžové testy, aby se šťouravým pesimismem prověřili i dílčí segmenty tuzemských financí. Nyní se zjevně chystají na hypoteční portfolia či hodnocení zajištění.


Čtěte také:

České banky podle ČNB nadále zůstávají odolné vůči rizikům

Španělsko vybralo účetní firmy, které uskuteční audit bank

Tuzemské banky by odolaly i eskalaci dluhové krize


Dobrou zprávou zátěžových testů tedy není jen informace, že jsou české banky zdravé, ale i to, že regulátor čím dál více vidí do útrob českého finančního systému.

David Klimeš

Komentáře

Čtěte také

Japonsko se vzdává pacifismu, má se stát čínskou protiváhou. Lid se bouří

Japonsko se vzdává pacifismu, má se stát čínskou protiváhou. Lid se bouří

Článek č. 9 japonské ústavy zakazuje posílat vojáky do akce jindy než v případě napadení země. Premiér Šinzó Abe jej chce pozítří, přesně v den 70. výročí konce druhé světové… více

Euro v iPadu

E15news

Zpravodajství do e-mailové schránky.

Komerční prezentace
Mobilní web