Jan Žižka: Temelínská bitva — byznys i geopolitika

Komentář

Proč se vlastně velmoci jako USA, Francie a Rusko míchají do tendru na dostavbu jaderné elektrárny v jihočeském Temelíně? Vysvětlení, že podporují své domácí firmy, je samozřejmě pravdivé. Ale zdaleka ne vyčerpávající. I temelínský tendr za stovky miliard korun se stal součástí širší bitvy o vliv v evropské i světové energetice. A pro někoho určitě také o vliv v globální politice.

 Temelín
20.7.2012 8:15   |  

Paradoxní je z tohoto pohledu situace společnosti Westinghouse, která má v temelínském tendru podporu Washingtonu. Americkou firmu ovládá japonská Toshiba, menší účast na vlastnictví mají Kazaši, ale hlavně se ukazuje, že významný podíl v uchazeči o rozšíření české elektrárny chce Toshiba prodat. Komu asi?

Anketa

Dostaví se třetí a čtvrtý blok Temelína do roku 2025?

Ano   75% Ne, dostaví se později   11% Ne, nedostaví se nikdy   10% Nevím   4%

V anketě hlasovalo 532 čtenářů.
Hlasování bylo ukončeno.

další ankety

Můžeme jen a pouze spekulovat. Ale zájem by určitě měla nějaká firma ze země, kde je na obzoru boom jaderné energetiky a kde Westinghouse zapouští silné kořeny. Favoritem číslo jedna by pak byla Čína, která vedle Jižní Koreje také usilovně buduje vlastní jaderné know-how. Je třeba si uvědomit, že podíl ve Westinghousu je k mání v době, kdy americkou jadernou energetiku přebíjí tamní boom břidlicového plynu, zatímco japonské jádro stále čelí traumatu po Fukušimě a naprosté nejistotě ohledně budoucnosti.

Pokud by se Toshiba rozhodla prodat podíl ve Westinghouse třeba právě Číňanům, Washington by neměl páky, jak toto rozhodnutí zvrátit. A ani pro americké zastánce volného trhu by to nemusela být úplně komfortní situace. Ale zanechme spekulací. V každém případě platí, že otázka ohledně skutečných amerických zájmů si zaslouží další analýzu.


Čtěte také:

S dostavbou Temelína nesmí ČEZ otálet, radí experti Kubovi

ČEZ otevřel nabídky na Temelín, musí prostudovat desetitisíce stran


Nejdříve se ale podívejme na situaci konkurentů. O Temelín usiluje i ruský Rosatom a francouzská Areva. Oba se od Westinghouse výrazně liší. V ruském případě je to jasné – firma a stát, rozuměj Kreml, jedno jsou. Případný úspěch Rosatomu v zahraničí znamená rozvoj jednoho z nejnadějnějších ruských odvětví. Ve Francii pochopitelně „vertikála moci“ není tak silná, ale i tam stát drží v Arevě kontrolní podíl. Rusko i Francie, většina tamních politiků v jednom šiku s byznysmeny, míří k dalšímu rozvoji jádra, od nějž jiné země odcházejí či utíkají.

Ale co chtějí Američané? Opravdu má Washington takovou péči o firmu Westinghouse, když rozhodování o jejím osudu dávno přenechal jiným? Zřejmě ano. Jde i o pracovní místa v Americe. Z Washingtonu jsme už ale zaznamenali i jiné signály. V době, kdy by Rusové mohli (nebo chtěli) přes energetiku dobývat zpět ztracené globální pozice, se v USA zdvihají varovné prsty odborníků na energetickou bezpečnost. Jejich pohled ostatně souzní s postoji části českých politiků. Porážka Rusů může být pro leckoho mnohem důležitější než samotné americké vítězství.

Autor: Jan Žižka

Komentáře

Čtěte také

Arbitři sporu Škody a Českých drah s verdiktem nepočkali

Arbitři sporu Škody a Českých drah s verdiktem nepočkali

České dráhy se snaží zvrátit pro ně nepříznivý výsledek arbitráže se Škodou Transportation. Jako jedno ze stébel, kterého se chytají, jim slouží poukaz na možnou podjatost šéfa… více

Euro v iPadu
Komerční prezentace

E15news

Zpravodajství do e-mailové schránky.

Mobilní web