Jana Havligerová: Z toho mraku pršet nebude

Komentář

Tak nás tento týden čeká snad poslední předprázdninové kolo křečí, ve kterých se zmítá dolní komora parlamentu: hlasování o vyjádření nedůvěry vládě, v pořadí čtvrté. Tentokrát ho vyvolali sociální demokraté, komunisté a véčkaři, protože premiér opakovaně nereaguje na žádost opozice, aby odvolal z vlády ministra financí a prvního místopředsedu TOP 09 Miroslava Kalouska.

Miroslav Kalousek
16.7.2012 6:56   |  

Socialisté se konečně dočkali. Co je Nečasův kabinet kabinetem, předseda ČSSD Bohuslav Sobotka z parlamentní lavice periodicky vyzývá poslance Věcí veřejných, aby místo kritiky vládní politiky zvedli ruce pro její konec. Teď se tedy dočkal. Neznamená to ale, že získal spolehlivého spojence, a vláda by si tudíž měla balit fidlátka.

Odvolání šéfa státní kasy z vlády je prakticky nemožné. TOP 09 je semknutá a pevně za ním stojí. A s politickým spojenectvím ODS a TOP 09 zase stojí a padá současný kabinet. Nečas nemůže razantně vystartovat proti Kalouskovi, to je dané. Ostatně kdyby ho chtěl z vlády odvolat jen proto, že policejní prezident Petr Lessy je ochoten podrobit se testu na detektoru lži, mohl by se rovnou poroučet z politiky. Platí to i v případě, že by policejní prezident na detektor lži skutečně šel a ve zkoušce uspěl.

Aby vláda padla, musí pro nedůvěru zvednout ruku nejméně 101 poslanců. Opozice jimi nedisponuje, vládních poslanců je nyní oficiálně sto a k tomu má – nejspíš – předem ne úplně přesně známý počet poslanců, kteří po rozkolu VV zůstali véčkaři, v kritických momentech ale vládu drží.

Věci veřejné by jen těžko hledaly nové, kamerami nasvícené jeviště, na kterém by se mohl předvádět Radek John se svým protikorupčním tažením a Petr Skokan předčítat zápisky ze svého archivu. Véčkař Šťovíček zase potřebuje, aby vyškrtnutí vyvlastňovacího paragrafu z horního zákona posvětila nejen vláda, ale i sněmovna.

Přijel cirkus Merano, charakterizoval jednání kolem sporu Lessyho a Kalouska na bezpečnostním výboru sněmovny ministr vnitra Jan Kubice. Trefně. A jedno veřejné cirkusové představení tedy ještě zažijeme. Nemají-li jeho hlavní aktéři – socialisté, komunisté a véčkaři – v rukávu geniální trik, nic z něho nebude. Ano, v zákulisí se dál může odehrávat ledacos.


Čtěte také:

O nedůvěře vládě bude sněmovna hlasovat ve středu

ČSSD došla trpělivost, kvůli Kalouskovi chce svrhnout vládu

Schwarzenberg: Bez Kalouska TOP 09 ve vládě nebude


Mnozí topkaři tajemně naznačují, že začala válka proti jejich straně. Může to být pravda, může to být obvyklý kolorit poslaneckých kuloárů.

Aktuálně Nečas, Kubice i Schwarzenberg stojí za Kalouskem. Nejspíš tedy bude mít pravdu předseda TOP 09, který si prý klidně dovede představit, že spor přežije jak Kalousek, tak Lessy. Celé je to tak trochu zbytečné plýtvání sil. I když ke cti premiéra je nutné říci, že dokud existuje alespoň minimální manévrovací prostor, od moci se neutíká.

Autor: Jana Havligerová

Komentáře

Čtěte také

Lukáš Kovanda: Pokrok zpomaluje

Lukáš Kovanda: Pokrok zpomaluje

Tuzemská vládní koncepce Průmysl 4.0 není o ničem jiném než o přerozdělování miliard více

Euro v iPadu
Komerční prezentace

E15news

Zpravodajství do e-mailové schránky.

Mobilní web